Blog

Kuchnia w stylu angielskim – pomysły i inspiracje

Jasna kuchnia z wyspą

Styl angielski jest oryginalny i daje wrażenie przytulności. Pomieszczenia w tym stylu są klasyczne i dają efekt wnętrza ze swoim indywidualnym stylem. Kuchnia w takim stylu to przytulna całość, gdzie detale są kluczowe. Warto postawić na styl angielski i stworzyć niezwykłą przestrzeń do gotowania i jedzenia.

Jakie są wyróżniki kuchni w stylu angielskim?

Przede wszystkim, kuchnia w stylu angielskim to spójna całość, gdzie znajduje się dużo detali. Jasne fronty szafek i przeszklone witrynki są najbardziej rozpoznawalne w takich kuchniach. Jest tam dużo szafek, przegródek i półek, a także sfazowania i uskoki. Całość jest oryginalna i ma swój niepowtarzalny charakter. Jeśli mowa o okapie kuchennym, to często jest stylizowany na angielskie wykończenia kominkowe czyli geometryczne uskoki. Fronty kuchenne to najczęściej ramowo-płycinowe, a kafle to mozaika lub cegiełki, mogą być też te z motywem roślin lub owoców. Co jeszcze kojarzy się ze stylem angielskim? Na pewno zlewy z kołnierzem i kran typu retro. Rozbielone kolory jak ecru, kość słoniowa czy żółty, to esencja  tego stylu. Ażurowe elementy, przeszklenia, listewki i woskowana armatura w kolorze mosiądzu, to wszystko  również cechuje wysmakowaną i przytulną kuchnię angielską.

Klasyczna kuchnia z wyspą
Klasyczna kuchnia z wyspą

Dlaczego szczegóły są tak ważne w kuchni w stylu angielskim?

Styl angielski nie funkcjonuje bez finezyjnych i uroczych detali. Mają one podkreślać naturalny i sielankowy charakter całości. Dlatego takie akcenty jak naturalne zioła w glinianych doniczkach czy firanki w kratę lub w kwiaty, dobrze oddają charakter takiej kuchni. Wszelkie akcesoria typu poduszki na krzesła, kubki, czy nawet czajnik i toster, to świetna okazja do tego, aby wyrazić styl angielski właśnie w uroczych detalach. Finezyjne kubki kwiatowe i klasyczny czajnik z gwizdkiem, sprawią, że picie herbaty w takiej kuchni to czysta przyjemność. A jakie wybrać firanki? Firany do kuchni w stylu angielskim to przede wszystkim dobre i przyjemne w dotyku materiały. Najczęściej są w kolorach ecru, kości słoniowej lub białym, ale delikatna krata i kwiatowe wzory są także bardzo popularne. Mogą być zdobione haftem lub koronką i zazwyczaj nie są długie. Kuchnia z drewna w ciepłym odcieniu lub z blatami z drewna i jasnymi frontami, z dużą wyspą, to właśnie styl angielski. Meble kuchenne muszą być solidne i z drewna wysokiej jakości.

Styl angielski obecnie czyli połączenie klasyki ze stylem industrialnym

Wiejska konwencja typu „cottage” niewątpliwie była najsilniejszą inspiracją do powstania stylu angielskiego. W takim pomieszczeniu trzeba poczuć się swojsko i klimatycznie, co zachęca do delektowania się posiłkami i stylu życia slow life. Natomiast stylu industrialny, który powstał właśnie w Wielkiej Brytanii, wprowadził między innymi surowe akcenty i żeliwne lampy, które nieco łagodzą styl angielski. Jeśli chodzi o kafle w kuchni to mogą to być biało-czarne mozaiki, białe cegiełki lub cała ściana w kwiatach. Płytki do kuchni stylu angielskim to subtelność, elegancja i przytulność. Płytki ułożone w jodełkę także są często spotykane w takim wystroju. Warto zauważyć, że taki styl cechuje duża różnorodność, szczególnie jeśli chodzi o kafle. Dlatego pastelowa glazura czy płytki patchworkowe z powodzeniem królują w kuchni w stylu angielskim.

Możesz być zainteresowany także...