Blog

Co położyć na ściany w łazience zamiast płytek?

Co można zastowować zamiast płyek

Większość ścian w polskich łazienkach pokrywają płytki. Różnią się co prawda rozmiarem, wzorem czy kolorem, jednak warto wiedzieć, że nie jest to jedyne możliwe rozwiązanie. Łazienka to pomieszczenie o specjalnych wymaganiach. Wysoka wilgoć, częste zmiany temperatury, przypadkowe chlapnięcia na podłogę czy ścianę. Czy poza glazurą istnieją materiały, które sprostają tak wysokim wymaganiom? Jeśli często zadajecie sobie pytanie: Co na ściany w łazience zamiast płytek?, to mamy kilka ciekawych propozycji.

Fototapety

Ściany pokryte fototapetą to stosunkowo tanie i efektowne rozwiązanie. Dzięki takiej aranżacji łazienka nabiera wyjątkowego, osobistego charakteru. Nie jest to tak trwały materiał jak płytki, jednak to wcale nie musi być wadą. Mieszkanie na wynajem, lub możliwość częstszej zmiany koncepcji sprzyja pomysłowi użycia tapety. Ścianę, należy odpowiednio przygotować. Musi być idealnie gładka, warto ją też zagruntować. Należy pamiętać o użyciu specjalnego kleju odpornego na wilgoć. Fototapety do łazienki wymagają winylowego lub flizelinowego podłoża, a także laminatu, który pozwala na czyszczenie tapety wilgotną ściereczką. Rajska plaża, dzika dżungla czy zatłoczone miasto. Ogromny wybór wzorów daje nieskończone możliwości aranżacyjne.

Zmywalne farby

To rozwiązanie jest jeszcze szybsze i tańsze niż fototapeta. Współczesna technologia pozwoliła stworzyć wodoodporne farby. Są one pokryte specjalną powłoką nie chłonącą wody oraz odporną na działanie substancji chemicznych zawartych w detergentach do mycia. Ponadto niektóre farby posiadają formułę chroniącą przed rozwojem pleśni i grzybów. Koniec z męczącym kuciem płytek. Zmywalne farby to świetna opcja do ekspresowego remontu łazienki w weekend.

Drewno

Choć jest to materiał, który od wieków z powodzeniem jest stosowany do budowy domów, niewielu pomyśli o nim podczas wykańczania łazienki. Piękny, naturalny surowiec, nadający przytulność każdemu pomieszczeniu. Ten ponadczasowy budulec choć dość drogi, ma wiele zalet. Doskonale komponuje się z większością kolorów i faktur. Niezastąpiony w stylu klasycznym, prowansalskim, a także bardzo ostatnio modnym stylu skandynawskim. Dzięki wysokiej zawartości żywicy, która wykazuje dużą odporność na wilgoć,  dobrze się sprawdzi drewno egzotyczne. Nasze polskie dęby, jesiony czy buki wymagają dokładnej impregnacji olejem lub woskiem.

Beton

Dla odważnych amatorów nowoczesnego stylu, którzy lubią chłodne i industrialne klimaty. Beton architektoniczny charakteryzuje się chropowatą, porową fakturą. Nie chłonie wody i jest trwały. Jego jednolita struktura optycznie powiększa pomieszczenie. Często wystarczy tylko jedna betonowa ściana, by nadać łazience odpowiedni charakter. Doskonale wygląda w połączeniu ze szkłem, więc z powodzeniem można go stosować na ścianie z dużym lustrem. Jeśli w łazience jest okno, warto pomyśleć o zielonych roślinach. Dorodne paprocie czy sukulenty wspaniale współgrają z surowym betonem.

Ściana łazienki bez płytek - pomysły
Łazienka w czerni i bieli

Kafelki na ściany to oczywiście nie jest przeżytek. Obecnie można znaleźć płytki o przepięknych fakturach, kształtach i kolorach. Są takie, które imitują drogie surowce, takie jak drewno, beton, czy marmur. Warto jednak wiedzieć, że istnieje wiele alternatyw i glazura nie jest jedynym rozwiązaniem na ściany w łazience.

Możesz być zainteresowany także...