Blog

Plakat materiałowy – druk na tkaninie jako stylowa dekoracja ścian

Plakat materiałowy na ścianie

Choć druk na tkaninach kojarzy się przeważnie z reklamą lub branżą meblarską, coraz częściej spotykane są plakaty materiałowe do wystroju wnętrz. W aranżacjach domów od zawsze pojawiały się makaty czy gobeliny naścienne, które wymagały od ich twórców dużego nakładu pracy. Współczesne obrazy na tkaninie wystarczy wydrukować. Są one równie piękne jak dzieła tworzone przez rękodzielników. Gdzie można zawiesić taką nowoczesną dekorację? Czy pasuje ona do współcześnie modnych aranżacji?

Jak wykonuje się plakat drukowany na tkaninie?

Wydruk konkretnego obrazu można wykonać za pomocą specjalistycznej maszyny drukarskiej zwanej ploterem. Ta duża i droga maszyna może wydrukować obraz na każdym rodzaju tkaniny. Nadruki na tkaninie charakteryzują się głębią kolorów, żywymi odcieniami barw oraz wyjątkową trwałością. Obrazy na tkaninach nie blakną, nie pękają i nie ścierają się. Dzięki ploterowi istnieje możliwość nakładania na tkaniny nawet najbardziej skomplikowanych wzorów. Precyzja maszyny zapewnia doskonałe krycie – dzięki temu obraz jest realistyczny jak zdjęcie. Dodatkowym plusem takiego dzieła jest szybki czas wykonania, co znaczenie przekłada się na koszt pojedynczego egzemplarza.

Gdzie można powiesić plakat materiałowy?

Ta wyjątkowa dekoracja może zawisnąć w salonie, aby pełnić rolę dominanty we wnętrzu. Świetnie sprawdzi się jako zamiennik fototapety lub zdjęcia o dużym formacie. Plakat na całą ścianę może powiększyć optycznie wnętrze, może wprowadzić do niego specyficzny i unikatowy klimat. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że plakatów materiałowych nie trzeba oprawiać w ramki oraz zakrywać szybą, aby się nie zakurzyły. Wydruki na tkaninie można umieścić również w sypialni lub pokoju dziecka – może to być seria plakatów A3 z motywami ulubionych bohaterów bajek. Ploter może wydrukować praktycznie każdy obraz, lecz podczas wyboru należy kierować się przede wszystkim wystrojem wnętrza w danym pomieszczeniu. Motyw przedstawiony na obrazie powinien pasować do stylu aranżacji.

Plakat materiałowy
Plakat materiałowy nad łóżeczkiem

Do jakich wnętrz pasują plakaty materiałowe?

Kuchnia, salon, pokój, korytarz… każde z tych wnętrz może ozdobić materiałowy plakat na ścianę. Najlepszy plakat to ten, który motywem odpowiada stylowi wnętrza, w którym się znajduje. Styl skandynawski to miejsce na motywy leśnych zwierząt, pejzaże przedstawiające piękno Skandynawii. W kuchni skandy mogą pojawić się plakaty z owocami i warzywami, napisy typu “Home Sweet Home” lub “Good morning”. Aranżacje boho i bali wybiorą plakaty materiałowe z motywami egzotycznych roślin zielonych, kolorowych ptaków – papug lub flamingów. Bardziej surowe – loft oraz industrial – udekorują salon czarno-białymi kadrami miast, zdjęciami detalów maszyn, lub teksturami – cegła, beton, rdzawy metal. Słodki pokoik w stylu shabby chic to miejsce na plakat materiałowy przedstawiający różowe i białe kwiaty – róże lub piwonie. Wydruk na tkaninie może także przedstawiać reprodukcje bardziej lub mniej znanych dzieł malarzy.

Możesz być zainteresowany także...