Blog

Jak konserwować drewniany taras?

Taras drewniany

Jak dbać o drewniany taras w domu, aby przez wiele lat cieszył perfekcyjnym wyglądem, zapachem, a także funkcjonalnością i niezawodnością? Drewno wymaga systematycznej pielęgnacji. Wybierając taras, wykonany z drewna musisz wziąć pod uwagę konieczność dbałości o jego doskonały wygląd i stan techniczny. Jeśli zaniedbasz te praktyki, taras drewniany zamiast zdobić, będzie wywoływał odwrotne wrażenie.

Po pierwsze czyszczenie drewnianego tarasu

O tym, że czyszczenie codzienne jest niezbędnym elementem użytkowania przydomowego tarasu z pewnością przekonałe/aś się na co dzień. Drewno nie lubi zalegającego piasku, błota i innych zabrudzeń, wnikających w szczeliny oraz jego strukturę. Aby zachować efekt zadbanego drewna, czyść codziennie taras zamiatając go i przecierając wilgotna ścierką. Dwa razy w roku zadbaj o to, by wiedzieć, jak wyczyścić drewniany taras gruntownie. Szczegółowe czyszczenie warto wykonać na wiosnę oraz jesienią. Wtedy taras będzie odpowiednio zabezpieczony przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych na drewno, a także uszkodzeniami mechanicznymi i zaplamieniem, które mogą powstać w codziennym użytkowaniu. Taras drewniany powinno się dokładnie zamieść szorstką szczotką i przemyć przy użyciu wysokiego ciśnienia, wytwarzanego w myjce. Wysokiej jakości urządzenie o dużej mocy pozwoli Ci szybko uporać się z brudem, pyłkami oraz liśćmi i igiełkami, zalegającymi na tarasie. 

Drewniany taras w domu
Drewniany dom z tarasem

Czym doczyścić taras drewniany?

Do mycia tarasu, wykonanego z drewna używaj tylko środków, dedykowanych do tego rodzaju materiału. Środki myjące do drewna nie uszkadzają naturalnej powłoki ochronnej, wydobywając jednocześnie naturalny odcień materiału. Drewno dzięki nim nie będzie zszarzałe, a jego koloryt sprawi, że taras będzie wyglądał jak dopiero wykonany. Ozdoba podwórka w postaci drewnianego tarasu wymaga zaangażowania w utrzymanie go w idealnym stanie, jednak wrażenie z użytkowania oraz prezencja zdecydowanie wynagrodzą Ci konieczność pracy. Pomysłem na przedłużenie żywotności drewna jest też osłonięcie go dywanem lub matą winylową Więcej o dywanach winylowych na balkony i tarasy znajdziesz klikając w powyższy link.

Czym zaimpregnować drewniany taras?

Wysokiej klasy preparaty, przeznaczone do konserwacji drewna z reguły nadają się do regularnej pielęgnacji tarasu, chyba że zależy Ci na wyjątkowo silnym środku, który sprawdzi się przy bezpośredniej ekspozycji na dużą ilość wody. Na tarasy, które mają kontakt z wodą na co dzień warto zastosować olej jachtowy, który dokładnie zabezpieczy powierzchnię drewna przed wnikaniem wilgoci. Taras nie pokryje się osadem pleśni, nie będzie rozwijało się zagrzybienie. Przy wyborze oleju do drewnianych tarasów zwróć uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonany jest Twój podest. Drewno rodzime wymaga odmiennej pielęgnacji i konserwacji w porównaniu z egzotycznymi gatunkami drewna. Wybierz olej do konserwacji tarasu i stosuj go regularnie. Ten preparat nada deskom półmatowego, pięknego efektu, dzięki któremu taras będzie wyglądał reprezentacyjnie. Stylowe wykończenie przestrzeni relaksu przed domem oraz regularna dbałość zapobiegnie zniszczeniom nie tylko w wyniku ekspozycji na wilgoć i promienie UV. Ochroni jego strukturę przed wnikaniem trudnych do usunięcia zabrudzeń. 

Możesz być zainteresowany także...