Blog

Gobeliny i makramy – ręcznie robione dekoracje ścian

Prace nad makramą

Ręcznie wykonane dekoracje na ścianę mają swój nieodparty urok i niepowtarzalny wdzięk. Wielotygodniowa, nieraz wielomiesięczna praca przekłada się na niesamowity efekt. Na ścianach współczesnych aranżacji wnętrz pojawiają się ręcznie wykonane gobeliny – tkane na specjalnych krosnach, oraz makramy plecione z węzełków – które tworzą ciekawe dekoracje naścienne. Jedną z takich ozdób, które można wykonać techniką makramową, jest łapacz snów. Czym różni się gobelin od makramy? Czym są łapacze snów i do czego służą we współczesnych aranżacjach?

Czym jest gobelin?

Jest to obraz, który powstaje na specjalnych krosnach, techniką tkacką. Gobeliny artystyczne plecione są na bazie wątku i osnowy – pionowych oraz poziomych sznurków rozpiętych na krosnach – drewnianej ramie. Przeplatane poziomo włókna wełniane lub bawełniane, krok po kroku tworzą kolejne fragmenty obrazu. Przed przystąpieniem do pracy rękodzielnik z reguły sporządza najpierw rysunek lub wierną kopię obrazu, który chce wykonać. Praca ta wymaga wiele czasu i cierpliwości, ale efekt ostateczny jest wyjątkowy i niepowtarzalny. I choć powstały obraz jest płaski, najzdolniejsi artyści mogą sprawić, że będzie realistyczny, niemal jak zdjęcie.

Czym jest makrama?

Makramy artystyczne to plecionki płaskie lub przestrzenne, z których można wykonać między innymi dekoracje na ścianę. Technika polega na wiązaniu węzełków ze sznurków (bawełna, len, wełna), które krok po kroku tworzą poszczególne partie dzieła. Sznurki często łączone są z innymi elementami – patyczkami, koralikami i innymi ozdobami. Techniką makramy można wykonać między innymi strukturalne obrazy na ścianę, kwietniki wiszące, makaty oraz łapacze snów. Praca nad taką dekoracją jest tak samo czasochłonna jak przy gobelinie, jednak ten rodzaj dekoracji jest mniej kolorowy, a wydaje się być bardziej rzeźbiarski.

Ściana z makramą
Makrama na ścianie

Czym jest ŁAPACZ SNÓW?

Makramy ścienne często przyjmują formę dekoracji zwanej “łapaczem snów”. Jest to amulet stosowany pierwotnie przez Indian Ameryki Północnej, wykonany z włosia, piór, paciorków i sznurków. Łapacz snów Indianie wieszali nad głową, aby uchronić osobę śpiącą przed złymi snami. Każdy sen miał przechodzić przez środek łapacza niczym przez sitko, które miało wyłapywać złe sny. Koszmary spływały do piór, aby o brzasku zostać spalone pierwszymi promieniami słońca. Współcześnie łapacze snów są jedynie dekoracją naścienną o wyjątkowych walorach estetycznych. Takie makramy ze sznurka, koralików i piór świetnie nadają się na ozdobę w aranżacji boho.

Gobeliny na ścianę czy makramy – co wybrać?

W przypadku gobelinów liczy się przede wszystkim motyw zdobiący makatę. Najlepiej jeśli będzie pasował do wnętrza. Duże gobeliny ścienne mogą być efektowną dekoracją do salonu. Będą się one prezentowały równie pięknie jak fototapety, lecz wprowadzą do wnętrza więcej artystycznego polotu. Makramy na ścianę to dekoracja w stylu boho lub etno – mają swój charakterystyczny klimat. W boho sprawdzą się na pewno łapacze snów wykonane ze sznurków i piór – nadadzą aranżacji typowo indiańskiego charakteru. Ostateczny wybór zależy oczywiście od preferencji właściciela mieszkania lub domu, jednak z pewnością ręcznie wykonane dekoracje podkreślą wyjątkowy charakter każdego wnętrza.

Możesz być zainteresowany także...