Blog

Szklane deski do krojenia – praktyczne i higieniczne deski kuchenne

Kuchnia ze szklaną deską do krojenia

Deska do krojenia to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Przez lata popularne były deski plastikowe i drewniane. Trend ten zmienił się w ostatnich latach, od kiedy tradycyjne deski zaczęły wypierać szklane deski do krojenia. Nic w tym dziwnego, bowiem mają one wiele zalet. Są higieniczne, wytrzymałe, łatwe w czyszczeniu. Prócz tego są one znacznie bardziej estetyczne i mogą służyć nie tylko jako praktyczne wyposażenie, ale też jako oryginalna ozdoba.

Szklane deski do kuchni: higiena i łatwość czyszczenia

Jednym z elementów, który wyróżnia szklane deski do kuchni na tle innych tego typu przyborów jest aspekt higieniczny. Deski do krojenia ze szkła mogą być wykorzystywane zarówno do warzyw, owoców, jak również do krojenia mięsa. W przypadku szklanych desek nie jest konieczne korzystanie z kilku z nich w zależności od tego, z jakich produktów przygotowujemy posiłek. Szklane deski kuchenne bardzo łatwo się myje. Wystarczy umyć je pod ciepłą wodą z niewielką ilością detergentu. Można je również myć w zmywarce. Szklane deski do kuchni są bardzo higieniczne. Na ich powierzchni nie tworzą się rysy i mikro szczeliny, w których mogą rozwijać się bakterie.

Mocne i wytrzymałe deski kuchenne ze szkła hartowanego

Szklane deski do kuchni nie są – wbrew pozorom – przyrządem delikatnym. Choć niektórym szkło może się kojarzyć z materiałem kruchym, który łatwo uszkodzić, to szklane deski do kuchni są odporne na wyszczerbienia lub porysowanie. Wytrzymałość zawdzięczają szkłu hartowanemu. Jest ono znacznie bardziej wytrzymałe od zwykłego szkła. Nie tłucze się i nie rysuje. Dlatego nie musimy się obawiać, że w przypadku uderzenia deski np. o podłogę, będziemy mieli posadzkę całą w drobinach ostrych odłamków. Bardziej prawdopodobne jest to, że deska kuchenna ze szkła hartowanego uszkodzi glazurę, niż że się potłucze. Dodatkową zaletą jest to, że szklane deski do krojenia mają niezwykle wytrzymałą powierzchnię, którą trudno zarysować. Należy mieć na uwadze, że szklana deska może tępić noże. Ostre przyrządy kuchenne nie mogą natomiast uszkodzić tafli szklanej deski. Nawet po wielokrotnym jej użyciu, jej powierzchnia pozostaje gładka i nieuszkodzona. Deski kuchenne ze szkła hartowanego dobrze znoszą też wysokie temperatury. Nie oznacza to, że możemy ją włożyć do piekarnika nagrzanego do 200 stopni. Ale z powodzeniem szklane deski do krojenia mogą służyć jako podstawka do gorących garnków lub patelni.

Deska do krojenia ze szkła
Szklana deska do krojenia z motywem tulipanów

Elegancki i stylowy detal do modnej kuchni

Deski kuchenne ze szkła hartowanego mają jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę. Mnogość dostępnych wzorów, w jakich można zakupić szklane deski do krojenia sprawia, że mogą być wykorzystane jako element dekoracyjny. I to nie tylko w kuchni. Deski do krojenia ze szkła świetnie sprawdzają się w roli podstawek. Wystarczy ułożyć na desce przekąski i ustawić ją w centralnym miejscu na stole. Odpowiednio wyeksponowana w kuchni – np. oparta o ścianę – będzie stanowić elegancką dekorację. Bez trudu odnajdzie się w każdej kuchni, bowiem szklane deski do krojenia z nadrukiem mogą mieć dowolny wzór – kwiatowy, zwierzęcy lub imitujący drewno.

Możesz być zainteresowany także...