Blog

Kuchnia w stylu rustykalnym – inspiracje i dodatki

Kuchnia w stylu rustykalnym

Na co warto zwrócić uwagę urządzając kuchnie w stylu rustykalnym? Zobacz nasze propozycje, które nawiązują do tego wnętrza!

Styl rustykalny – co to takiego?

Jest to aranżacja, która polega na mocnym nawiązaniu do dawnych gospodarstw. W stylu rustykalnym kolory naturalne grają ważną rolę. Dominują biele, kolory ziemi oraz drewna. Wygląd pomieszczeń w tego typu wiejskiej stylistyce ma ma na celu wzbudzić poczucie komfortu i spokoju.

Kuchnia rustykalna i jej kolory.

W kuchni rustykalnej kolorystyka bierze górę. Aby nie przytłoczyć wnętrza, ważne jest, żeby ściany były w jasnych, pastelowych kolorach. Idealnym rozwiązaniem będą zielenie, błękity, szarości, róże oraz żółcie lub tradycyjnie – biel. Można również spróbować to przełamać brązami, jednak one najlepiej pasują do mebli, które są drewniane, co nie oznacza, że meble muszą koniecznie być w takiej kolorystyce. Wszystko zależy od tego, jakie kolory przypominają nam miły, wygodny i zgodny z naturą klimat. Dobrym pomysłem będzie również dodanie cegieł na jedną lub więcej ścian.

Oświetlenie.

Oświetlenie jest ważnym elementem wystroju wnętrz. Często może zmienić całkowicie postrzeganie danego pomieszczenia oraz to, jak się w nim czujemy. Ciepłe światło jest mile widziane stylu rustykalnym, ponieważ jest ono w stanie uczynić pomieszczenie bardziej przytulnym. Dobrym pomysłem będzie umieszczenie lampy rustykalnej wiszącej lub żyrandolu rustykalnego nad stołem, jednak jeśli wielkość kuchni na to nie pozwala, zawsze można zdecydować się na kinkiety rustykalne. Ciepłe światło padające z boku wywiera silny wpływ na atmosferę.

Wyposażenie do kuchni w stylu rustykalnym.

Z kuchnią wiejską kojarzone są akcesoria i naczynia wykonane z naturalnych materiałów, takich jak glina czy kamionka. Nic dziwnego! W każdej rustykalnej kuchni powinny znaleźć się takie naczynia jak: pojemnik na smalec oraz sól, beczułka do kiszenia kapusty i ogórków, gliniany pojemnik do pieczenia czy też garnki. Najlepszym wyborem garnków będzie emaliowany komplet. Nie tylko pasują one do estetyki naszego pomieszczenia, ale są również odpowiednie dla alergików i dzieci, ponieważ emalia jest bezpieczna w kontakcie z żywnością, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury nie wydziela żadnych szkodliwych substancji. Fajnie będzie również zaopatrzyć się w rondle z rączką, ponieważ są one równie praktyczne. Mają one również wiele ciekawych wzorów, na przykład kwiecistych, które idealnie wpasują się w wystrój naszego wnętrza. Uroku mogą również dodać emaliowane żeliwne brytfanny w pięknych kolorach, a do tego tradycyjny drewniany chlebak. Musimy też pamiętać, że wiejska kuchnia nie należy do tych minimalistycznych. Tutaj przepych jest mile widziany, co oznacza, że wszelkiego rodzaju przybory kuchenne, owoce i przyprawy powinny być w widocznym miejscu, na przykład na haczykach lub blatach.

Dodatki do kuchni w stylu rustykalnym.

W XIX oraz wczesnym XX wieku lubowano się we wzorach i kolorach, więc zdecydowanie nie można zapomnieć o haftowanych obrusach i serwetkach. Co prawda nie muszą być one wzorzyste, mogą być surowe, jednak tego typu dodatki nadają charakteru, dlatego warto zastanowić się nad tym czy wolimy pozostać przy prostocie, czy może trochę pokombinować z przeróżnymi ludowymi wzorami, bo ich nigdy nie za wiele. Aranżacje tego miejsca mogą być bardzo różnorodne, więc mamy wielkie pole do popisu. Można do kuchennej przestrzeni wprowadzić wiele drobiazgów takich jak stary zegar czy obraz z pięknym krajobrazem. Oczywiście rośliny również idealnie wkomponują się w oczekiwany przez nas klimat, więc możemy przesadzić nasze rośliny do ceramicznych doniczek oraz postawić w wybranym przez siebie miejscu.

Meble

Zwykle meble wpasowujące się do tej estetyki są wykonywane z drewna. Wiele tego typu mebli można znaleźć w sklepach, jednak warto pomyśleć o poszukaniu starszych mebli w dobrym stanie i dać im drugie życie.

Sprzęt AGD

Wiele sklepów w swoim asortymencie proponuje nam nowoczesne sprzęty, stylizowane na starodawny styl, które idealnie dopasowują się do stylu wiejskiego. Dzięki temu nasza kuchnia będzie nie tylko ciepła w odbiorze, ale także dzięki zaawansowanej technologii, wygodna w użytkowaniu.

Możesz być zainteresowany także...