Blog

Ekspres do kawy ciśnieniowy czy przelewowy – jak działa i który wybrać?

Parzenie kawy w ekspresie ciśnieniowym

Nie tylko najwięksi koneserzy kaw, ale również codzienni fani tego czarnego napoju, są świadomi, iż smak i aromat kawy, zależą od sposobu jej przygotowania. Na rynku znaleźć można wiele urządzeń, służących parzeniu kawy, lecz najbardziej popularnymi są ekspres ciśnieniowy i przelewowy. Który z nich jednak wybrać, jakie są ich wady i zalety? Warto zapoznać się z ich cechami, aby jak najlepiej dobrać odpowiedni dla siebie ekspres.

Ekspres do kawy przelewowy – jak działa?

Konstrukcja i zasady działania ekspresów przelewowych są bardzo proste, również jego obsługa nie jest skomplikowana. Ekspres do kawy wyposażony jest w zbiornik na wodę, która po zagotowaniu się, przepuszczona zostaje przez pojemnik, w którym znajduje się kawa. W pojemniku umieszczony jest oczywiście specjalny filtr. Głównym elementem ekspresu przelewowego jest dzbanek, najczęściej wykonany ze szkła, lecz kupić można także ekspres przelewowy z termosem, który utrzyma wysoką temperaturę kawy przez długi czas. 

Ważnym jest fakt, iż parząc kawę w ekspresie przelewowym, przygotowanym trzeba być na to, że konieczne będzie wcześniejsze zmielenie ziaren, ponieważ większość z tych urządzeń nie posiada takiej funkcji. W ostatnich latach na rynku pojawia się jednak coraz więcej ofert ekspresów do kawy przelewowych z młynkiem. Jest to duże ułatwienie, a świeżo zmielone ziarna z pewnością dodadzą kawie wspaniałego aromatu.

Kawiarka
Połączenie ekspresu ciśnieniowego i przelewowego, czyli kawiarka

Ekspres do kawy ciśnieniowy – charakterystyka

Ekspresy do kawy ciśnieniowe posiadają znacznie bardziej skomplikowaną konstrukcję, niż urządzenia przelewowe. Ciśnieniowe ekspresy wyposażone są w podgrzewany zbiornik na wodę oraz pojemnik z filtrem, do którego wsypujemy kawę. Po podgrzaniu wody, przechodzi ona przez pojemnik z kawą, zamieniając się w napój, który następnie spływa do filiżanki. 

Decydując się na kupno ekspresu ciśnieniowego, można wybierać między dwiema opcjami; jedną z nich jest ekspres kolbowy, który wymaga więcej zaangażowania ze strony użytkownika, ponieważ może on kontrować stopień zmielenia czy ubicia kawy. W takim przypadku urządzenie nie będzie wyposażone w elementy elektroniczne.

Drugą opcją okazuje się ekspres ciśnieniowy automatyczny, gdzie cały wkład osoby zaparzającej kawę, ogranicza się do wciśnięcia odpowiedniego guzika. Ważnym faktem jest to, iż najczęściej zakupuje się ekspres ciśnieniowy z młynkiem, który wbudowany jest w urządzenie.

Ekspres ciśnieniowy a przelewowy – który wybrać?

Oba urządzenia mają swoje wady i zalety, lecz to do kupującego należy decyzja, który z nich okaże się lepiej przystosowany do preferencji użytkownika.

Podstawowym rozróżnieniem jest moc kawy – jeżeli ktoś jest miłośnikiem zwykłego espresso, ekspres przelewowy jak najbardziej sprawdzi się w jego przypadku, jednocześnie okazując się tańszym, niż konkurencyjny sprzęt. Trzeba pamiętać, że w ekspresie przelewowym jest możliwość zaparzenia tylko jednego rodzaju kawy. 

Jeżeli natomiast ktoś lubi eksperymentować z napojami, lub po prostu woli mleczne kawy, lepszą opcją okaże się ekspres ciśnieniowy. Oferuje on wiele różnych możliwości, jak np. spienianie mleka. Jednocześnie jest on o wiele bardziej skomplikowany, co jednak nie powinno być dużą przeszkodą.

Możesz być zainteresowany także...