Blog

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?

Kuchnia w stylu skandynawskim

Kuchnia to serce każdego domu, miejsce, gdzie najczęściej zaczynamy i kończymy dzień, przygotowujemy posiłki, pijemy poranną kawę czy też zasiadamy z rodziną do kolacji. To magiczne miejsce wypełnione aromatem wspaniałych potraw. Stworzenie kuchni marzeń, pięknej i jednocześnie funkcjonalnej nie jest wcale takie proste. Planowanie kuchni warto zacząć od wyboru stylu, w jakim będziemy czuć się najlepiej. Czy oprócz funkcjonalności, estetyki, przytulności chcemy osiągnąć również minimalizm ? Jeśli tak śmiało możemy pomyśleć o kuchni w stylu skandynawskim.

Styl skandynawski – czym się wyróżnia ?

Styl skandynawski od wielu lat króluje w aranżacjach wnętrz. Charakteryzuje go nowoczesność, prosta estetyka, ale przede wszystkim funkcjonalność i praktyczność. W pomieszczeniach w stylu skandynawskim głównym założeniem jest optyczne powiększenie przestrzeni, dzięki jasnej kolorystyce pomieszczenia stają się jaśniejsze i bardziej przestronne. Styl skandynawski nie lubi przepychu, opiera się na kolorach i materiałach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, wszystkie krzykliwe wzory i kolory, nie odnajdą się w tych wnętrzach. Do aranżacji idealnie nadaje się natomiast surowe drewno czy kamień. Przemyślane zagospodarowanie wnętrza meblami o prostej formie zapewni tak pożądany minimalizm, a przytulności dodadzą dodatki z naturalnych materiałów jak len, bawełna.

Od czego zacząć aranżacje kuchni w stylu skandynawskim?

Urządzanie kuchni w stylu skandynawskim zacznijmy zatem od wyboru koloru ścian. Kuchnia w jasnych barwach będzie wydawać się większa, bardziej przestronna i schludna. Tło skandynawskiej kuchni powinno być jak najjaśniejsze. Białe, jasnobeżowe czy szare ściany będą najlepszym wyborem. Pozostały kolory powinny jedynie dopełniać i lekko przełamywać te jasne tony. Ważnym elementem jest również oświetlenie, najlepiej, jeśli wnętrze kuchni rozświetlimy światłem dziennym z dużego okna. Unikać należy zbędnych dodatków takich jak firany i zasłony które ograniczają dostęp naturalnego światła.

Co na podłodze sprawdzi się w skandynawskiej kuchni ?

Podłoga w skandynawskiej kuchni kojarzy się przede wszystkim z drewnem. Jasne naturalne odcienie drewna sprawią ze pomieszczenie będzie przyjemnie przytulne. Również panele imitujące drewno w ciepłym miodowym odcieniu spełnią swoja rolę . Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na podłodze znalazły się płytki, najlepiej jednak, gdy będą one gładkie w odcieniach szarości lub po prostu białe.

Jakie meble będą pasować do kuchni skandynawskiej?

Na podstawie założeń stylu skandynawskiego meble kuchenne powinny być przede wszystkim funkcjonalne i praktyczne, takie aby ułatwiać codzienne czynności domowników. Filozofia skandynawskiego stylu zakłada, że w pomieszczeniach powinny znajdować się tylko rzeczy użyteczne. Formy skandynawskich mebli są proste i przejrzyste ich wygląd musi nadawać całemu pomieszczeniu poczucie uporządkowania. Dlatego też bardzo często w kuchniach w stylu skandynawskim wszystkie sprzęty AGD są zabudowane, co ujednolica wnętrze. Aby meble były funkcjonalne będą wyposażone w odpowiednią ilość szafek, szuflad i systemów, dzięki którym codzienna praca w kuchni będzie przyjemna.

Biel i naturalne materiały

Najczęściej w kuchniach w stylu skandynawskim meble to w skrócie gładkie fronty, drewniane blaty, minimalistyczne frezowanie, naturalne materiały. Najbardziej charakterystyczna będzie biała kuchnia z drewnianym blatem, biel wprowadza we wnętrzu harmonie, a dzięki naturalności drewna staje się miejscem przytulnym i ciepłym. Białe meble lub meble w jasnym kolorze dominują też w innych pomieszczeniach, a w kuchniach skandynawskich dobrze komponują się z postawionymi na blacie lub parapecie świeżymi ziołami. Jeśli z kolei chcemy zróżnicować jasność mebli, ciemniejsze barwy zastosujmy przy podłodze, a jaśniejsze wyżej.

Dla zwolenników minimalizmu stylu skandynawskiego, ale już nie koniecznie miłośników białych mebli idealnym rozwiązaniem będzie kuchnia w kolorze szarym.

Oświetlenie w kuchni skandynawskiej

Bardzo ważnym elementem w kuchni jest odpowiednie oświetlenie. Dobrze zaprojektowane oświetlenie będzie nie tylko ozdobą, ale będzie spełniać szereg funkcji. Aby ułatwić codzienne przygotowywanie potraw w kuchni powinno się znaleźć oświetlenie punktowe, a na czas spożywania posiłków popularne jest umieszczanie niskich wiszących lamp nad stołem. Aby nie wprowadzać dysharmonii światło powinno być jasne i białe. Ważne w kuchni skandynawskiej jest również naturalne światło. Mieszkańcy Skandynawii nie mają nadmiaru światła na codzień, dlatego wykorzystują każdą możliwość jego pozyskania do wnętrza.

Jakie dodatki do kuchni wybrać?

W stylu gdzie przeważa prostota i minimalizm nie spotkamy zbyt wielu ozdobnych dodatków. Nie znaczy to, że trzeba z nich całkowicie zrezygnować .W kuchni w stylu skandynawskim nie powinno zabraknąć naturalnych akcentów, akcesoria kuchenne wykonane z drewna czy stali, jak stylowy chlebak , metalowe kosze na owoce idealnie podkreślą charakter takiego pomieszczenia. Świeże zioła czy kwiaty w doniczkach ożywią wnętrze dodając subtelnych kolorów.

Dla kogo kuchnia w stylu skandynawskim? Kto się w niej dobrze poczuje?

Skandynawski styl na dobre zagościł w Polskich wnętrzach. Polecany jest szczególnie dla minimalistów , ludzi lubiących porządek , zapracowanych i szukających sposobów jak uprościć swoje życie. Kuchnia skandynawska to dobry wybór dla osób, które lubią jasne odcienie, lekkie wnętrza i pozytywny nastrój

Możesz być zainteresowany także...