Physical Address

304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

Styl prowansalski w kuchni

Kuchnia w stylu prowansalskim – sielska elegancja

Skąpana lawendą Prowansja od lat jest utożsamiana z rajem na ziemi. Niebywały klimat południowo-wschodniej Francji jest nasycony kolorami i przywodzi na myśl piękne kamienne domy, urocze uliczki i zapierające dech w piersiach widoki. Spokój wylewający się z każdego miejsca doskonale koresponduje z przytulnością i ciepłem. Tenże klimat sprawia, że współczesna kuchnia w stylu prowansalskim jest nie tylko pożądaną aranżacją, ale staje się sercem nadającym rytm i klimat dla całego mieszkania czy domu. Jak ją urządzić, by stworzyć mały, lawendowy zakątek skąpany w słońcu? Podpowiemy.

Klasyka zanurzona w perfekcji

Zacznijmy od tego, że aranżacja kuchni w stylu prowansalskim musi opierać się na kluczowych filarach, a więc wysokiej jakości, klasyce oraz perfekcyjnie dopasowanych dodatkach. Innymi słowy, tutaj nie ma miejsca na przypadkowe połączenia, a także na zbyt dużą ilość rzeczy. Ma być przejrzyście, elegancko, jasno, ciepło i sielsko zarazem.

Aranżacja kuchni prowansalskiej opiera się na naturalnych materiałach tj. drewno – szczególne uznanie zyskuje metoda jego postarzania – kamień, ceramika i wiklina. Zanim cokolwiek wybierzemy, wyobraźmy sobie życie na peryferiach Prowansji, a więc kosze pełne świeżo zerwanej lawendy, delikatny powiew ciepłego wiatru, soczyste owoce. Perfekcyjnym mariażem tego miejsca jest bliskość Morza Śródziemnego i Alp, które mają odbicie w dekoratorstwie wnętrz. Naturalne połączenie wpływa na kolorystykę. W tym stylu dominują jasne barwy, począwszy od kremowej, niemal śmietankowej bieli poprzez cytrusowe żółcie i lazurowe błękity po królową kolorów tego stylu, a więc lawendę.

Należy pamiętać, że aranżacja kuchni w stylu prowansalskim daleka jest od minimalizmu, ale niedopuszczalny jest w niej nieład i przesycenie dodatkami. Pożądany jest umiar, perfekcyjne połączenie wszystkich elementów (tzw. uszycie ich na miarę wielkości pomieszczenia) i dodatek żywych roślin. Motywy wiejskie i florystyczne są mile widziane w towarzystwie kunsztownej ceramiki.

Wielka sztuka – mała kuchnia po prowansalsku

Ogromną zaletą stylu jest to, że można go dopasować do wielkości pomieszczenia. W odróżnieniu od stylu iście wiejskiego, który preferuje duże metraże, tutaj wystarczy dopasować poszczególne składowe do niewielkiej powierzchni. Ponadto mała kuchnia w stylu prowansalskim z racji tego, że zostanie urządzona w jasnych kolorach, będzie optycznie większa, a tym samym o wiele bardziej przyjazna.

Drewniana podłoga w połączeniu z meblami w odcieniu ciepłej bieli to podstawa, na której można tworzyć dalszą aranżację. Stylizacja mebli na ciężkie kredensy w tym przypadku nie jest najlepszym pomysłem, ale z powodzeniem można zamienić je na fronty z frezem wyposażone w ceramiczne okucia. Na ścianach, pomiędzy górnymi a dolnymi szafkami sprawdzą się jasne płytki w przypominające białą ceramiczną cegłę, lub kwadratowe płytki w jasnym kolorze uzupełnione o roślinny dekor np. doniczki lawendy. Niewielka przestrzeń nie lubi nagromadzenia dużej ilości dodatków, dlatego warto postawić na stylizowane wieszaki na kuchenne ręczniki oraz stylizowane retro AGD. Głęboki, prosty zlew w połączeniu z armaturą z tradycyjnymi kurkami to strzał w przysłowiową dziesiątkę. Nie można zapomnieć o oświetleniu, które w małej kuchni jest po prostu konieczne. Punkty świetlne na suficie powinny łączyć ze sobą nawiązanie do stylu z dużą ilością emisji światła. Obowiązkowo także odsłaniamy okno, w którym mogą zawisnąć zazdrostki lub po prostu kwiecista, jasna roleta.

Prowansalskie meble kuchenne i inne dodatki

Niezależnie od tego, czy mówimy o małej, czy dużej powierzchni meble do kuchni w stylu prowansalskim powinny być stylizowane. Dobrodziejstwem jest pozyskanie egzemplarzy z tzw. drugiej ręki i wystylizowanie kredensów pod nasz styl. Drugim rozwiązaniem jest zamówienie mebli do kuchni prowansalskiej, które będą w jasnym kolorze i będą posiadały w niektórych szafkach przeszklenia. Naturalnie mogą to być meble o litym kolorze lub stylizowane na stare, nieco zdarte. Uzupełnieniem umeblowania będzie stół z litego drewna oraz proste krzesła – także drewniane. Na większej powierzchni można pozwolić sobie na finezyjne, kolorowe płytki ścienne i zdecydowanie więcej ciemniejszego drewna w dodatkach. 

Nie można zapomnieć o kwiatach – Prowansja to królestwo nie tylko lawendy, ale i drobnych, różnobarwnych kwiatów. Te możemy umieścić w miejscu naturalnego zielnika lub stworzyć z ich pomocą ciekawe dodatki. Okno w kuchni powinno wpuszczać dużo światła, dlatego nie należy go zasłaniać ciężkimi firanami. Zasłony do kuchni w stylu prowansalskim koniecznie muszą być wykonane z naturalnych materiałów – pożądany jest tutaj len i bawełna. 

Jako, że ciągle skupiamy się na dużej ilości światła nie zapominajmy, że lampy w kuchni w stylu prowansalskim odgrywają bardzo ważną rolę. Lampy wiszące z wiklinowymi lub szklanymi kloszami to podstawa. Można sięgnąć także po modele stylizowane na wiejskie i uzupełnić je oświetleniem witryn w meblach. 

Prowansja nie jedno ma imię, ale z całą pewnością w świecie aranżacji wnętrz jest utożsamiana z ciepłem i nieprzemijającym odpoczynkiem nasyconym kolorami natury wprost z malowniczej prowincji.